Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"

Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"
Creative Commons CC0

Polecamy:

Grupa facebookowa RUDAWA I GMINA ZABIERZÓW

Subskrybowanie treści postów (niektóre przeglądarki) RSS Feed
czwartek, 17 października 2019

Projekt "Ocalić od zapomnienia", Rudawa 2019W dniu 16 października br. na zaproszenie Klubu Seniora "Sami Swoi" w Rudawie oraz Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów reprezentant naszego stowarzyszenia Pan Jarosław Wojtasik gościł w Rudawie pośród innych zaproszonych osób, na finałowym spotkaniu projektu pn. "Ocalić od zapomnienia".

Podczas spotkania zaprezentowano materiał audiowizualny zawierający:

opisane fotografie mieszkańców Rudawy, znajdujących się w swoich codziennych i odświętnych zajęciach na przestrzeni epoki,

jak również zapis artystycznego występu w wykonaniu rudawskiego Klubu Seniora "Sami Swoi", z którego zarejestrowany dźwiękowo akompaniament asystował tej prezentacji.

Imprezie równolegle towarzyszyła wystawa historycznych fotografii dotyczących Rudawy i jej mieszkańców, a także sprzętu domowego i gospodarczego używanego w rudawskich domach w przeszłości. Takiego jak żelazka z duszą, sierp, ręczne młynki do ziaren, maszyna do szycia, a także elementy ubioru czyli drewniane chodaki.

Bardzo istotnym punktem programu było przedstawienie przez żyjących mieszkańców Rudawy swoich wspomnień. Dotyczyły one w szczególności okresu przedwojennego oraz okupacyjnego a mimo historii często tragicznych, nie pominęły pamięci o naukach dobrego, ówczesnego wychowania. Jedna z mówczyń wystąpiła w pięknym stroju ludowym krakowskim, którego częścią był oryginalny gorset sprzed dziesiątków lat.

Zaproszeni goście otrzymali od organizatorów okolicznościową broszurę zawierającą wiadomości z zakresu tradycji, obrzędów i zwyczajów kultywowanych w przeszłości na terenie Rudawy, a okraszoną historycznymi fotografiami.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy tej duchowej strawy, zostali uraczeni takimi domowego wytwórstwa darami dla podniebienia, jakie nasz reprezentant wspomina do teraz z wielką nostalgią 😉.
(Poniżej, skan awersu Zaproszenia, autorstwa Klubu Seniora "Sami Swoi" w Rudawie oraz Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.