Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"

Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"
Creative Commons CC0

Polecamy:

Grupa facebookowa RUDAWA I GMINA ZABIERZÓW

Subskrybowanie treści postów (niektóre przeglądarki) RSS Feed
niedziela, 21 marca 2021

O naszym stanowisku w sprawie rezolucji Rady Gminy Zabierzów, postulującej zakaz spalania węgla i drewna na obszarze gminy Zabierzów

Sprawa rezolucji Rady Gminy Zabierzów, adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla i drewna na obszarze gminy Zabierzów.

__________

Stanowimy jak dotąd jedyną organizację pozarządową z terenu gminy Zabierzów i w ogóle jedyną, która się odważyła zająć stanowisko w tej sprawie odrębne niż władze terytorialne. Naszym zdaniem stanowisko wyważone.

Nasze stowarzyszenie świadomie nie uczestniczy w podziale samorządowych i państwowych środków dla organizacji pozarządowych, nie posiadamy również sponsorów i pewnie z tego względu możemy sobie pozwolić na prezentowanie poglądów, jakie sądząc po niektórych reakcjach wydają się być politycznie niepoprawnymi.

* Jesteśmy zwolennikami rozwiązań ekologicznych i dlatego popieramy obowiązującą dla województwa małopolskiego uchwałę antysmogową/program ochrony powietrza.

* Przypominamy, że prawo być powinno przewidywalne i stabilne, niezaskakujące obywatela.

* Wywracanie świeżo (sic!) przyjętego porządku prawnego to zmiana rewolucyjna a jak wskazuje historia, takie zmiany są nietrwałe.

* Zwracamy uwagę na wartość, która umyka ludziom i podmiotom podczas forsowania swoich idei. Jest nią umowa społeczna. Taką umową społeczną stała się dziś obowiązująca uchwała antysmogowa/program ochrony powietrza poprzedzona bardzo szerokimi konsultacjami społecznymi, do której zapisów uwagi złożyło pośród innych podmiotów 113 ze 182 gmin województwa małopolskiego. Następnie umowa została zawarta.

Pytania retoryczne. Jeśli umowę można wywrócić znienacka i do góry nogami zaraz po jej zawarciu to po co taką umowę zawierać i jaka jest wiarygodność zawierającego umowę? Co się takiego w ciągu ostatnich kilku miesięcy wydarzyło co by uzasadniało próbę obalenia przyjętego kompromisu i w tak zaskakująco nagłym trybie?

Mieszkańcom pozostałych gmin województwa małopolskiego podpowiadamy obserwowanie opisywanego tutaj zdarzenia. Wkrótce się bowiem może okazać, że uchwała antysmogowa/program ochrony powietrza przyjęta dla województwa małopolskiego jest absolutną fikcją prawną a obywateli można tak po prostu bez żadnych z nimi konsultacji zaskakiwać nowym porządkiem. Opartym na porozumieniach zawartych ponad głowami tych obywateli.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.