Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"

Strona Stowarzyszenia "ZiemiaRudawska.pl"
Creative Commons CC0

Polecamy:

Grupa facebookowa RUDAWA I GMINA ZABIERZÓW

Subskrybowanie treści postów (niektóre przeglądarki) RSS Feed
sobota, 10 kwietnia 2021

O zabudowie dworsko folwarcznej i parku w Pisarach

 

Zapewne pamiętacie. Podejmując ważny temat, który się pojawił w dyskusjach mieszkańców na forum internetowym a dostrzegając na co dzień istotność rzeczy wystosowaliśmy do Rady Gminy Zabierzów petycję w sprawie nabycia przez gminę Zabierzów nieruchomości wchodzących w skład zespołu dawnych zabudowań dworskich i folwarcznych w Pisarach i już po zakupie, podjęcia działań rewaloryzujących te nieruchomości w tym czynności na rzecz ochrony obiektów przyrodniczych - tam jest po prostu piękny park. 
 
Ponieważ mijały miesiące a nie otrzymaliśmy od Rady Gminy Zabierzów absolutnie żadnej informacji dotyczącej naszej petycji i uznając, że sprawa jest załatwiana przewlekle złożyliśmy na Radę Gminy Zabierzów do Wojewody Małopolskiego skargę a wojewoda uznał jej zasadność. Zwrócił przy tym uwagę Radzie Gminy Zabierzów na konieczność podejmowania wszelkich działań, mających na celu zapewnienie terminowego załatwiania tego typu spraw w przyszłości.
 
Kiedy już z komisji merytorycznych Rady Gminy Zabierzów spłynęły odpowiedzi związane z petycją, dowiedzieliśmy się z nich, że: 
 
Komisja Skarg, wniosków i petycji przegłosowała jednogłośnie odrzucenie naszej petycji.
 
Komisja Budżetu i Finansów również wypowiedziała się przeciwko omawianemu zakupowi, a jeden z członków tej komisji, z naszego punktu widzenia przysłowiowy jedyny sprawiedliwy wstrzymał się sprawiedliwie od głosu. 
 
Przed nami głosowanie w radzie gminy. Nie wiemy kiedy się ono odbędzie - wiemy na pewno, że rozstrzygnięcie kwestii tej petycji zrealizuje się nadal z naruszeniem prawa bo ustawowy termin na odpowiedź już dawno minął.
 
I mamy do Was Państwo radni gminy Zabierzów przesłanie. Znajdujemy się w takim punkcie dziejów, po przekroczeniu którego pojawia się równia pochyła, na której rozpędzonych wydarzeń już nikt nie zatrzyma. Nie podejmując próby uratowania obiektów, jakie przywołaliśmy w naszej petycji, na terenie po dworsko folwarcznym w Pisarach wyrosną osiedla mieszkaniowe, zapewne powstanie hipermarket, mogą się pojawić magazyny i zakłady produkcyjne... Charakter okolicy zmieni się bezpowrotnie, a Wy traficie wówczas na karty tej historii z efektem swojego braku działania podobnym jaki pozostał po dziewiętnastowiecznych krakowskich burzymurkach. 
 
Czy naprawdę usprawiedliwcie wówczas swoje sumienia i przekonacie świat uzasadnieniem, że nie było wystarczających środków na wykupienie tych sreber rodowych wiedząc, że społeczeństwo jest świadome sytuacji, w jakiej pokaźne środki finansowe potrafią się znaleźć dla inwestycji zupełnie nietrafionych (choćby i na przykładowy gminny projekt pod nazwą „Jurajski Raj”)? Zwłaszcza w czasach, w których w celu ratowania obiektów zabytkowych można pozyskiwać hojną pomoc zewnętrzną.
 
Uważamy, że gmina, a za tym słowem znajdują się przecież jej mieszkańcy, potrzebuje tego wyjątkowego starego szlachetnego parku i odrestaurowanych budowli historycznych. 
 
Jeśli nie jesteście przekonani bądźcie sprawiedliwymi i wstrzymajcie się od głosu. Jeżeli mocujecie się z decyzją bo funkcjonujecie pomiędzy klubowym kowadłem a młotem Waszego serca, które przypomina o wartościach wyższych niż partyjne zależności pamiętajcie, że życie szybko mija. Na koniec pozostają wspomnienia i żal do samego siebie, że czegoś się nie zrobiło choć była taka możliwość. 
 
---------------------------
(fotografia poglądowa)

 

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.